Vuosinäyttelyyn 2011 hyväksytyt teokset

Vuoden kuvaaja: Antti Sorva, Kameraseura ry, Helsinki

Vuoden nuori kuvaaja: Essi Kauppila, Kannuksen kamerakerho ry

Näyttelyssä menestynein kameraseura: Saimaan kameraseura ry, Lappeenranta

Tuomariston muodostivat Kamera-lehden päätoimittaja Asko Vivolin, valokuvaaja Curt Richter ja Markku Huhta SKsLSM, EFIAP

Näyttelyyn hyväksytyt kuvat seuroittain

A-P-C-Kamera ry, Nurmijärvi:
Äikäs, Mauno, Puhallus (B)
Jokinen, Heikki, Melkein jäässä (A), Ilta (B) KK, Mehukatti (B)

Forssan Seudun Kamerat ry:
Puhtimäki, Lassi, Ilmiö (B)*

Hämeenkyrön Kameraseura ry:
Keskinen, Mirja, Riippumaton tyttö (B)
Leskinen, Aarre, Rannan heijastukset (B)

Iisalmen Kameraseura ry:
Niskanen, Ilkka, Juoksemisen ilo (B), Lomalla (B), Onnistunut isku (B)

Inspiraatio 2001 ry, Tampere:
Auer, Ulla, Omakuva (A) KK

Joensuun Kameraseura ry:
Seppänen, Antero, Kotelo (B)

Jyväskylän Kameraseura ry:
Hakonen, Erkki, Moskovan savut Pielisellä (A), Lämpöpaikat (A)
Könkkölä, Markku, Liian iso (B), Peto (B)

Kamera -73 Kuusankoski ry:
Ylätalo, Antti, Ajolähtö (A), Hiljaisuus (A)

Kameraseura ry, Helsinki:
Antikainen, Jarkko, Gamla stan (A), Leipää ja viiniä 1-5 (A)
Deakins, Alan, Who’s there (B)
Enzerink, Arno, PMS 1-5 (A), I really didn’t mean to sit down (B), Miss Finland (B)
Halas, Antonin, Warghoast dog (A) KK, Tea cup (A)
Hauta-aho, Eero, Bird and butterfly (B), Taistelu kalasta (B)
Jakkula, Vesa, Kuoroharjoitukset (B)
Kärki, Viljo, Luomisprosessi 1-3 (A)
Lehto, Hannu, Vanha pariskunta (A)
Manninen, Kaarina, Kehonrakennusta? (A), Lasiasetelma (A)
Nordling, Monica, Rollerskater (A)
Salmi, Asko, Haiti 1-13 (B) FF
Sorva, Antti, The stories of homecoming 1-9 (C) FF
Talonen, Jarmo, Tie (B)
Venhola, Eero, Katse palloon (B)
Vuoriainen, Timo, Aatoksissa (B)
Wallström, Veikko, Saattajat (A), Särkkä (A)
Vänskä, Veijo, Girl and Mouse (A), Fall of snow (B)

Kameraseura Mielikuva ry, Ylöjärvi:
Isotalo, Emmiina, Natural (A), Suljettu mieli (A) KK*
Lindqvist, Jarmo, Hello fellow (B)
Luojus, Harri, Auringonpalvoja (B), Orava ja Harakka (B)

Kameraseura -74 Valkeakoski ry:
Kytölä, Jorma, Saanan rinteillä (A)
Paukku, Raimo, Kaksin (A), Bestman (B), Blue corridor (B), Skull (B)
Poutanen, Juha, Kyntäjän kaverit (A)
Virtanen, Tuomo, Juuri kuoriutunut (B)
Trast, Samuli, Tervasroso (A), Hiilijalanjälki (B)

Kannuksen Kamerakerho ry:
Jussila, Anja, Sukunsa viimeinen (A)
Nikula, Ari-Matti, Taimi (B)
Kauppila, Essi, How do you see it? 1-5 (A)*

Kara-Kamerat ry, Espoo:
Helimäki, Jussi, Lokakuinen aamu (A), Koivikon kortteet (B)
Kuula, Ursula, Ilman verhoja (A), Kuvaaja (A)
Ritamäki, Lassi, Talvihetkiä Suomenlinnassa 1-6 (A) FF, Tatuointi (A)

Keiteleen Kameraseura ry:
Jalkanen, Arvo, Erään loman alku (A)

Kouvolan Kameraseura ry:
Asikainen, Leena, Panorointi (B)

Kymen Kamerat ry, Kotka:
Ahti, Jukka, Ontronvaara (A), Kuusi puuta (A), Marraskuu (A), Pitkospuut (A)
Hanski, Antti, Iltauinti (A)
Hirsikallio, Mari, Kaksin (A), Uutta ja vanhaa (A)
Mankki, Jukka, Red flamenco (B)
Pukki, Matti, Viiksitimali (B)

Laajasalon Valokuvaajat ry, Helsinki:
Heiniö, Sami, 21 (A)*

Loimaan Kamerat ry:
Mikkonen, Päivi, Metropolin iltahetki (B),Viuhahdus (B)

Loviisan Kameraseura ry:
Seppälä, Antti, Lintutyttö (A), Porraskuilu (A)
Haimi, Ari, Viimeisellä rannalla (A), Haka ruosteinen (A), Green city(A), Koti gym (A)
Myller, Jukka, Kylätie on hiljainen (A), Tympeä (B), Sovinismia (B)
Boström, Bosse, Juhannuskokko (A), Yösatama (A)

Porin Kameraseura ry:
Aronen, Karipekka, Veneilyä (A), White hat (A)
Virtanen, Hanna, Kaverukset (A)
Neumann, Heikki, Kurjet (A), Parrasvaloissa (A)

Saimaan Kameraseura ry, Lappeenranta:
Huttunen, Mari, Gootti (B), My name is Bond (B), Punaiset mökit (B), Syksyn raidat (B), Uusi maailma (B) KK*
Joutjärvi, Tommi, Loman loppu (B), Meidän perhe (B), Meloja Iso-Beltillä (B), Pellet palaverissa (B), Poskisuudelma (B), Ruoste 2 (B) KK, SMEG (B), Tyttö ikkunalaudalla (B), Tyttö ja mikrofoni (B)
Keränen, Kauko, Me (A)
Kosonen, Lasse, Tyhmä sisko (B)*
Kosonen, Tatu, Siskonpeti (B) KK
Mäntykangas, Jarmo, Forest fairy is sad (A), Seinäruusu (B)
Smolander, Kari, Talvinen päivä (B) KK

Soukan Kamerat ry, Espoo:
Peltonen, Matti, Puosukannen saunaseura 1-3 (B)
Ylilammi, Markku, Rantakäärme (B)

Tampereen Valokuvausseura ry:
Jaakkola, Olli, Uusi aamu (A), Luminous (A), Atrium (A) KK, Hosta (A)
Jokinen, Juha, Syyskatse (A) KK
Pietilä, Kari, Osprey and son (A), Russian children in Pitkäranta (A), Seljalands foss (B), Ikkuna Lillehammeriin (B)
Sävilä, Raimo, Panaman kanavassa (B)

Tapiolan Kamerakerho ry, Espoo:
Mänttäri, Matti, Kaksoiskierre (A), Lokakuu (A)
Venna, Yrjö, Pojat ikkunassa (A)

Tornion Kameraseura ry:
Eskelinen, Jouko, Omakuva (B), Puuma (B)
Mikkonen, Toivo, Synttärisankari (A)
Niska, Sini-Maria, Albinoperhe, Chemke, Malawi 1-5 (A)*

Turun Kamerat ry:
Jokela, Visa, Taikametsän peikko (B)
Lähtinen, Timo, Choal tattoo (A), In the sky with diamonds 1-7 (B), Captain and the Bruno (B), My diggeridoo (B), Myräkkä (B)
Niemi, Matti J, Venttiilit (B); Käärmeenkieli (B)
Vartiainen, Olavi, Sohva (B), Rypsi (B), Aamutuuli (B)

Vaasan Valokuvailijat ry:
Pelkonen, Mauri, Kuumat kivet (B)

Varkauden Kameraseura ry:
Karvonen, Riina, Jäinen virtapaikka (A), Kadulla (A)
Elmaci, Murat, Lähiö (A)

Ylivieskan Kameraseura ry:
Santaholma, Aili, Vesipesu (B)

Ympyräkamerat ry, Hamina:
Ahonen, Raimo, Haitaristi (A)
Pakkanen, Virve, Talvinen piha (B)

* = nuori kuvaaja
KK = kunniakirja
FF = Teos osallistuu Fotofinlandia 2011 -kilpailuun