Vuosinäyttelyyn 2012 hyväksytyt teokset

Vuoden kuvaaja: Kari Pietilä, Tampereen Valokuvausseura ry

Vuoden nuori kuvaaja: Mari Joutjärvi, Saimaan Kameraseura ry, Lappeenranta

Näyttelyssä menestynein kameraseura: Saimaan Kameraseura ry, Lappeenranta

Tuomaristo: Riina Karvonen EFIAP (SKsL:n edustaja), Ritva Sorvali (Vuoden kulttuurikouvolalainen 2012) ja Pirkko Porkka (valokuvaaja)

Näyttelyyn tarjottiin 1649 teosta, 217 kuvaajalta ja 37 seurasta.
Näyttelyyn hyväksyttiin 162 teosta, 87 kuvaajalta ja 31 seurasta.

NÄYTTELYYN HYVÄKSYTYT KUVAT SEUROITTAIN:

A-P-C-kamera ry, Nurmijärvi

Jokinen Heikki: Kaaret (B) KK Uoma (B)

Amatörfotografklubben i Helsingfors rf

Blomqvist Anders: Moonrise over Death Valley Hills (A) KK

Forssan Seudun Kamerat ry

Tiitta Tauno: Harsoperhonen (A)

Hämeenkyrön Kameraseura ry

Leskinen Aarre AFIAP: Valkoyökönlehti (B)

Iisalmen Kameraseura ry

Hietomaa Asko: Kalan narraaja (B)
Intonen Jari: Heikun keikun (A), Metsän asujat (A)
Rytkönen Ilpo: Myrsky nousee (B)
Rönkkö Jussi: Tuska (A)

Jakobstads Fotoklubb rf

Hägglund Christofer: Grålle (A)
Pettersson Paul-Allan SKsLM EFIAP: Time to eat (B)
Storbacka Staffan: Ludde (B)
Wiklund Sten SKsLM EFIAP: Jäätynyt meri (B), Jäätyvä meri (B)

Joensuun Kameraseura ry

Tolvanen Kirsi: Matkalla 1-6 (B), Hetki (B)

Kamera -67 ry, Porvoo

Andersson Johan: Jään alla (B)

Kamera -73 Kuusankoski ry

Heikkilä Jari: Mustavalko pari (A)

Kameraseura 74 Valkeakoski ry

Kytölä Jorma AFIAP: Majakka (A), Saana (A)
Paukku Raimo SKsLSM AFIAP: Katusoittajat (A)
Poutanen Juha: Oma latu (B), Vuohenniityntie (B)
Saari Marianne: Ålesund (A)
Salminen Marika: Hyvän mielen ikkuna (A)
Virtanen Tuomo SKsLM, EFIAP: Täysikuu (B)

Kameraseura Mielikuva ry, Ylöjärvi

Aaltonen Soili AFIAP: Mother and Child #2 (B), Reflectiones (B)

Kameraseura ry, Helsinki

Deakins Alan: Who lives here (A)
Helimäki Jussi EFIAP/b: Hämärää (B), Talvisumu (B)
Jakkula Vesa: Arctic walk (A), Arrival (A), Pyryn jälkeen (A), Under the bridge (A)
Kontkanen Hannu AFIAP: Red Hair Girl 2 (B)
Kuronen Viljo EFIAP: Morning after rain (A)
Laine Ari: Vanha juna Virossa (A) KK
Lauraeus Erik SKsLSM MFIAP: Kirvesmies (B)
Leppämäki Kaarina: Barrel Man (B), Speed (B)
Mäkelä Sakari: Elastinen (A), Fathmata (A), Hainanese lady (A), Milla (A), Emily (A)
Talonen Jarmo: Tea Rose (A), Aamu (B)
Venhola Eero: Täyttä vauhtia (B)
Väisänen Urpo: Greece 1 -6 (A)
Vänskä Veijo: Kärrytie 2 (A), Tokyo Tower (B)

Kannuksen Kamerakerho ry

Kivelä Päivi: Picasson jäljillä (A)
Rintamäki Minna: Napakymppi (B)
Tavasti Paula*: Aurora (B) KK

Kara-Kamerat ry, Espoo

Ritamäki Lassi SKsLSM: Sumussa kerran (A), Kevättä ilmasta (B)

Kouvolan Kameraseura ry

Asikainen Leena: Kansallismaisemaa (A), Mäntykoski (A), Talvi pelkistää (A), Avoin (B)
Mentula Unto: Radion kuuntelija (A), Talvisena aamuna (A), Ahvionkoskella (B)
Parkkali Jaana: Katse puun takaa (A), Erimielisyys (B), Lapintyttö (B)
Rautio Heikki: Secret (B)
Sävilä Raimo: Naisia muurilla (B)

Kymen Kamerat ry, Kotka

Ahti Jukka: Rusakko (A), Varpuspöllö (A), Ystävät verkossa (B)
Pukki Matti: Kielo (A), Kynttilä (A), Talvipäivä (B)
Salonen Kalle EFIAP: Endurodriver 3 (A) KK

Laajasalon Valokuvaajat ry, Helsinki

Lehtimäki Paula: Virtaviivaista vauhtia 1-6 (A)
Visavuori Juhani: Tytöt (A)

Loviisan Kameraseura ry

Arola Heikki: Pommeri (A), Täyttä höyryä (A)
Haimi Ari SKsLSM EFIAP: Veturinkuljettaja (A), Matkalla syksyyn (B), The Red Arrows (B)
Myller Jukka: Pellinki (B)
Seppälä Antti: Höyhen ja kuvajainen (A) KK, Karahka lumisilla kummuilla (A), Lampi jäätyy (A), Valkoinen sinivuokko (A), Öinen suo (A)

Mielikuvitus ry, Lempäälä

Huurne Jani: Sirkka palloilee (B)

Mäntyharjun Kameraseura ry

Kytömäki Jukka: Yön suvanto (B)

Oulaisten Valovoima ry

Arkila Pepe: Lounas neljälle (B)
Tyyskä Jarmo: Kauko Röyhkä (A), Raidat (A), Satu (A)

Pieksämäen Kamerat ry

Hynninen Seppo: Auringonlasku Siikakoskella (A), Kitkajoen mökki (A), Missä kaikki muut on (A)
Muhonen Pekka: Syysaamu (A), Pakkasaamu (B)

Porin Kameraseura ry

Aronen Karipekka: Misty beach (A), Stairway (A), Brilliant Helena (B)
Kantonen Joni: Enscheden ruokafestivaali (A), Tuleva rokkitähti (A)
Lähteenmäki Heikki: Kesäaamu keitailla (A), Myrskyn jälkeen (A)
Neumann Heikki AFIAP: Majakka (A), Suo (A)
Virtanen Hanna AFIAP: Surffari (A), Ilmojen valtias (B)

Rauman Kameraseura ry

Helenius Oili: Vili (B) KK

Saimaan Kameraseura ry, Lappeenranta

Auvinen Sami: Tuumailutauko (B)
Hirvi-Talka Eija: Bambi (B), Tehdas (B)
Joutjärvi Mari*: Työkuva 1-5 (B), Adonis (B), Boudoir1 (B)
Joutjärvi Tommi: Mustat laineet (B) KK, Siskosta pidetään huolta (B)
Kantele Veijo: Boat dock (A), Paluu (A) KK
Keränen Kauko: Baletti (B), Bear (B), Kaverit kaljalla (B), Tilhi (B), Tule pois! (B), Vielä kierros (B)
Kosonen Tatu: Sateinen maantie (B)
Pulkkinen Mika: Camilla 2 (B), Kolme viikkoa (B), Sleeping Beauty (B)
Räsänen Marita: Tulppaanit (A), Matkalla juhannustansseihin (B), Twins (B)
Räty Olli: Branta Lencopsis (B)

Someron Kamerakerho ry

Leppälä Pekka: Pisara (B), Aamu (B)
Tuominen Lassi: Purettu joulukuussa 2011 (B)

Tampereen Valokuvausseura ry

Ahola Jari: The Look (A)
Pietilä Kari SKsLSM AFIAP ARPS: Tervahauta syttyy (A) KK, Tyttö nimeltä Enni (A), White taled eagle (A), Terva syntyy 1-10 (B) KK
Syvänen Jarmo: Red and fast (A), Torjunnasta plexin läpi (A), Viimeinen oljenkorsi (A)

Tapiolan Kamerakerho ry, Espoo

Tassberg Antti: Wilhelm Carpelan (B)

Turun Kamerat ry

Kangas Arto: Karimetsot (B)
Leino Pertti EFIAP: Torikauppias (B)
Lähtinen Timo EFIAP: Magical mystery store 1-6 (A), Lopun alku (A)
Niemi Matti J: Igor (A) KK, Keltanokka (A), Laatokka (A)

Vantaan Fotokerho ry

Kihlberg Tapio: Heavy Rain (B), Morning Dawn (B), Movin to the Holy Matrimony (B), The Winter (B)

Varkauden Kameraseura ry

Valtola Juhani AFIAP: Aittapolku (A), Pitkospuut (A)

* = Nuori kuvaaja
KK = Kunniakirja