Vuosinäyttelyyn 2000 hyväksytyt teokset

Palkitut kuvat ja kuvaajat

Vuoden kuvaaja: Katri Nikkinen, Tampereen Valokuvausseura ry
Nuorisopalkinto: Jussi Helimäki, Kara-kamerat ry, Espoo
Vuoden kameraseura: Soukan Kamerat ry, Espoo

Kunniakirjat (yhteenveto):

Katri Nikkinen: Kurkistus (A1), Tampereen Valokuvausseura ry
Olli Jaakkola: Irlantia etsimässä 1-4 (A2), Tampereen Valokuvausseura ry
Heimo Harju SKsLSM EFIAP: Mielenosoitus (B1), Kameraseura ry, Helsinki
Tuomo Virtanen EFIAP: No onkos tullut? (B1), Kameraseura -74 Valkeakoski ry
Raimo Virtanen: Halpaa bensaa (B1), Mikkelin Kameraseura ry
Katri Nikkinen: Torso (B1), Tampereen Valokuvausseura ry
Eero J. Laamanen SKsLM: Urbanix 1-4 (B2), Soukan Kamerat ry, Espoo
Kaarina Manninen: Venetsia 1-3 (B2), Soukan Kamerat ry, Espoo
Kari Tolonen: Matka juurille (B2), Mielikuvitus ry, Lempäälä
Heikki Salmela: Kissa pitkällään (D), Kameraseura ry, Helsinki
Timo J. Väre EFIAP: Rock Island 2 (D), Kouvolan Kameraseura ry
Jarmo Tyyskä: Ja kylmä kangistaa pian (D), Oulaisten Valovoima ry

A1 Mustavalkoiset kuvat

Jyväskylän Kameraseura ry

Jorma Räsänen SKsLSM: Ateljeessa, Mustaa valkoisella

Kamera-73 Kuusankoski ry

Jouko Heikkilä: Iltavaloa, Nautinto

Kamerakerho 50 ry, Riihimäki

Ilkka Heinonen: Perhe, Ikkunassa

Kameraseura ry, Helsinki

Eero Venhola SKsLSM EFIAP: Young Lovers in Budapest, Car Man
Erik Lauraeus AFIAP: Paradesh
Veikko Wallström SKsLSM EFIAP: Alma Mater, Piirtäjä, Lohdutus

Tapiolan Kamerakerho ry

Veikko Lahtinen: Noita-assosiaatio

Savonlinnan Fotokerho ry

Auvo Silvennoinen: Nostalgia

Soukan Kamerat ry, Espoo

Hannu Järventaus: Face

Tampereen Valokuvausseura ry

Liisa Hanafi-Eweiss: Eväskäärön kera, Edessä lupaava tulevaisuus
Katri Nikkinen: Kurkistus (KK)
Olli Jaakkola: Lady in Black, Oliivimäki, Kuihtuneet

Västnylands Fotoklubb rf

Christer Valtanen: Brassed Off

A2 Mustavalkoiset kuvakokonaisuudet

Tampereen Valokuvausseura ry

Olli Jaakkola: Irlantia etsimässä 1-4 (KK)

B1 Värivedokset

Forssan Seudun Kamerat ry

Matti Uutela: Varjoleikki

Imatran Kameraseura ry

Markku Lötjönen SKsLSM AFIAP: Redzone

Jakobstads Fotoklubb rf

Max Nylund: Torni

Jyväskylän Kameraseura ry

Erkki Hakonen SKsLM: Lähdön jäljet, Disentra, Nälkäiset

Kameraseura ry, Helsinki

Eero Venhola SKsLSM EFIAP: Kihut
Erik Lauraeus AFIAP: Cement Mixer
Markku Huhta SKsLM EFIAP: Jääkukat
Heimo Harju SKsLSM EFIAP: Mielenosoitus (KK)

Kameraseura -74 Valkeakoski ry

Tuomo Virtanen EFIAP: No onkos tullut? (KK)

Kouvolan Kameraseura ry

Timo J. Väre EFIAP: Pheasant

Loviisan Kameraseura ry

Ari Haimi AFIAP: A Windy Day in Autumn, Köyhä mutta onnellinen, Jesse

Mielikuvitus ry, Lempäälä

Kari Tolonen: Soitto kotiin

Mikkelin Kameraseura ry

Raimo Virtanen: Etelässä, Kauppamiehet, Halpaa bensaa (KK)

Savonlinnan Fotokerho ry

Auvo Silvennoinen: Red in Blue
Aarno Koivunen: Auringonkukkapellossa
Esko Ikonen: Kosminen rauha

Soukan Kamerat ry, Espoo

Eeo J. Laamanen SKsLM: The Dart, The Boats
Hannu Järventaus: Learning to Fly
Kaarina Manninen: Final Flight

Tampereen Valokuvausseura ry

Liisa Hanafi-Eweiss: Alennusmyynti, Muisto
Antti Ketola: Kihokki, Perho
Katri Nikkinen: Torso (KK), Pilvilaiva, Lumottu hetki, Ennen kello viiden teetä

Turun Kamerat ry

Olli Porra: Kalastajakylä Kalajoella

Varkauden Kameraseura ry

Harri Eronen SKsLM AFIAP: Myrsky, Abstraktio 850C

Äänekosken Kameraseura

Erkki Toivanen: Squaw

B2 Värilliset kuvakokonaisuudet

Kameraseura ry, Helsinki

Eero Venhola SKsLSM EFIAP: Church-goers?
Jaakko Huhta: Dawn Mask 1-4

Mielikuvitus ry, Lempäälä

Kari Tolonen: Jatsaillaan, Juhannus, Matka juurille (KK)

Soukan Kamerat ry, Espoo

Eero J. Laamanen SKsLM: Urbanix 1-4 (KK)
Kaarina Manninen: Venetsia 1-3 (KK)

Tampereen Valokuvausseura ry

Antti Ketola: Punareunajäkälä 1-3

C Vapaa sarja

Jämsän Seudun Kameraseura ry

Timo Hakkarainen: Fotografi
Pekka Suomäki: Suomineito

Kameraseura ry, Helsinki

Markku Huhta SKsLM EFIAP: Clourful House

Loviisan Kameraseura ry

Ari Haimi AFIAP: Kellarigalleria

Vihdin Kameraseura ry

Heikki Ilaskari: Päivänkakkara

D Projisoitavat kuvat

A-P-C-Kamera ry, Nurmijärvi

Heikki Jokinen: Aamuvaloa
Mauno Äikäs: Kalamaja

Imatran Kameraseura ry

Markku Lötjönen SKsLSM AFIAP: Pyöreitä muotoja
Eino Luhas: Pikku kajavat

Jakobstads Fotoklubb rf

Sten Wiklund EFIAP: Iltapesu

Jämsän Seudun Kameraseura ry

Leo Salminen: Äänetön
Eila Tiirinen: Loistokultasiipi

Jyväskylän Kameraseura ry

Markku Könkkölä: Cygnus Cygnus, Metsätähti, Suursoutajat

Kara-Kamerat ry, Espoo

Jussi Helimäki: Ruuhka, Tuulen voimalla, Itiöpesäkkeet, Kalliolla

Kamerakerho 50 ry, Riihimäki

Terho Pelkonen: Lautailija

Kameraseura ry, Helsinki

Eero Venhola SKsLSM EFIAP: Taxii, The Last Jump, Sarvikuonokas, Dream, Exlappuliisa, Pikkujättiläinen, Kolme tulppaania, Magical Sunlight
Heikki Salmela: Maddusjärvi, Four in Door, Kissa pitkällään (KK)
Erik Lauraeus AFIAP: Saurian, Midsummer, Gliders, Old Timer
Markku Huhta SKsLM EFIAP: Northern Impression, Problem

Kameraseura -74 Valkeakoski ry

Kimmo Koivula: Savusauna, Pakkasaamun laulujoutsenet, Katajaketo kuutamolla
Tuomo Virtanen EFIAP: Jouluyö, Kiiruna jouluaamuna

Kannuksen Kamerakerho ry

Anja Jussila: Syksy

Kokkolan Kameraseura ry

Tomi Hirvinen: Harmaahaikara

Keravan Kameraseura ry

Matti Granlund: Trio G

Kouvolan Kameraseura ry

Timo J. Väre EFIAP: Misumena Vatia, Rock Island 2 (KK), Grey-Headed Woodpecker 2

Mielikuvitus ry, Lempäälä

Elina Palonen: atte
Kari Tolonen: Kosteus 98%, Aamuhartaus, Poikien leikki
Rauno Sivonen: Villaa, Paljonkohan kello on?

Oulaisten Valovoima ry

Jarmo Tyyskä: Ja kylmä kangistaa pian (KK), Vetovoimaa, Homo Sapiens saalistaa
Katja Lehtola: Ilta Hawaijilla, Raikonkosken lapset, Katse

Saimaan Kameraseura ry, Lappeenranta

Matti Väänänen: Katumaalari, Seuratkaa johtajaa

Someron Kamerakerho ry

Pekka Leppälä: Ruplahymyt

Soukan Kamerat ry, Espoo

Eero J. Laamanen SKsLM: Deep Relax, Maihinnousu
Seppo Tupala: Aleksilla

Suolahden Kamerat ry

Terho Poikolainen: Valse Lente

Tapiolan Kamerakerho ry, Espoo

Matti Ylätupa: Hevospoika, Vesiseinä
Pertti Hakari: Aamupesulla

Tampereen Valokuvausseura ry
Liisa Hanafi-Eweiss: Sunday Morning, Early Morning, Tauon paikka, Varjojen kuvaaja, Seriously Thinking
Rami Hanafi-Eweiss: Tunnelmavalaistus
Reijo Jokinen: Kohti huippua
Karita Kinnunen: Jäätyneet

Vantaan Fotokerho ry

Sakari Mäkelä: Jäätävä valo, Minä vai?

Varkauden Kameraseura ry

Ismo Holopainen: laituri, Matopeli

Vihdin Kameraseura ry

Heikki Ilaskari: Lumpeet

Äänekosken Kameraseura ry

Maija Seppänen: Fau mitkä siivet
Markku Laakoli: Toyota